Telefon Zöld szám anyáknak +36 80 414 565

Szülés utáni lelki problémák

Lelki problémák, baby blues, szülés utáni depresszió, PTSD, pszichózis

Szülés utáni lelki problémák, gondok, baby blues, PTSD, szülés utáni depresszió, pszichózis

Szülés után, a gyermekágyas időszakban előfordulhatnak különböző lelki problémák. Összefoglaljuk, milyen lelki gondok adódhatnak és mi a teendő a kezdeti enyhébb nehézségek, a baby blues, a depresszió és poszttraumás stressz (PTSD), vagy komolyabb pszichés betegség esetén.

Gyermekünk megszületése fenekestül felforgatja életünket. A gyermekvárás és szülés körülményei, a gyermekágy időszaka, az éjszakázás, az új felelősség, a számtalan tennivaló és a sok újdonság már önmagában megterhelő. Ezen túl újrarendeződnek a családi viszonyok is: nőből anyává válunk és további új családtagok születnek a gyermekkel együtt.

Az új élethelyzet – akár első, akár többedik gyermek esetén ­– nagyon sok érzést szül: örömöt, aggodalmat, boldogságot, kétséget, eufóriát, szorongást Az érzések skálája igen széles.

Talán segít, ha tudod, hogy a gyermek születését a szakemberek normatív krízisként tartják számon: normatív, vagyis teljesen természetes folyamat és krízis, azaz egyensúlyvesztés, válság. Időbe telik, amíg mindenki megtalálja az új helyét az új élethelyzetben és idő kell hozzá, mire kialakul az új egyensúly.

Előfordulhat, hogy az első pár héten az esik jól, ha mindig van melletted valaki. Az is lehet, hogy úgy érzed, bizonyos személyek jelenlétére nem vágysz. Fontos, hogy merj segítséget kérni, társaságot hívni és, ha annak érzed szükségét, távolságot tartani. Ebben segítségre lehet a párod is, vagy bárki, aki melletted van, és valóban érti az igényeidet. Lehetőleg olyan emberekkel találkozz, akik lelki támaszt nyújtanak, akiktől biztatást és elismerést kapsz, mert minden gyermekágyas nőnek ezekre van igazán szüksége.

Az első hetek és h­ónapok lelki viharaiban időnként előfordulhat, hogy úgy érzed, ez már túl sok. Összegyűjtöttük, milyen lelki problémák adódhatnak, mire kell odafigyelned és mikor érdemes segítséget kérned.

Szülés utáni lelki problémák

Baby blues

Ha a szülést követő két hétben “törékenynek” érzed magad, gyakran változik a hangulatod, könnyen elsírod magad, szinte minden ok nélkül lehangolódsz, akkor jó tudnod, hogy amit érzel, az teljesen normális. Gyakori, hogy a baba születését követően nagy lelki ingadozásokat élünk meg: jókedvű vagy, de lehet, hogy már a következő percben lehangoltnak érzed magad, akár egész banálisnak tűnő okból. A nők több mint fele számol be a “baby blues-ról”: arról, hogy az első hetekben csekélységek miatt képes elbizonytalanodni, sírni, miközben alapvetően boldog. Bár megterhelő ezt átélni, vigasz lehet, hogy valószínűleg a nagyfokú hormonális változás okozza, és nagyjából két hét után fokozatosan elmúlik. Nem kell feltétlenül külső segítség, ha el tudod fogadni ezeket az érzéseket és a környezeted támogat ebben. Jól jöhet ilyenkor a párod, egy közeli barát, megértő rokon vagy egy gyermekágyas dúla társasága, aki meghallgat és értően segít át az első pár héten.

PTSD (poszttraumás stressz)

“Örülj, hogy megszületett a gyereked, ne rágódj azon, ami történt!” Lehet, hogy találkoztál már ezzel a mondattal, te mégis újra és újra végiggondolod a szülésed körülményeit: ami történt, amit hallottál, ahogy beszéltek veled. Ha az alábbiakat tapasztalod legalább 4 héten keresztül, lehet, hogy poszttraumás stresszt élsz át:

  • rossz élményként él benned a szülés, vagy traumaként gondolsz rá
  • a legváratlanabb pillanatokban bevillannak képek a szülésedről – illatok, hangok, gesztusok, érzetek hatására -, újra és újra átéled gondolatban, de nem érzel megkönnyebbülést,
  • többször álmodban is előjön, rémálmaid vannak
  • levertnek, érzelemmentesnek érzed magad
  • kerülöd a szülésedre emlékeztető dolgokat (pl. nem mész a helyszín közelébe, vagy ha oda kell menned, heves reakciót vált ki belőled)
  • az a gyanúd, hogy szülés utáni depresszióban szenvedsz.

Amennyiben ezeket tapasztalod, érdemes külső segítséget kérned. Jó út a gyógyuláshoz, ha megértő közegben tudsz beszélni a traumatikus részletekről. Különösen értékes lehet, ha lehetőséged van hasonló traumát átélt emberek sorstárs csoportjához csatlakozni – perinatális szaktanácsadók indítanak ilyet időről időre. Ha úgy érzed, a súlyosabb tünetek jellemzőek rád, érdemes lehet pszichológushoz fordulnod. A PTSD együtt járhat szülés utáni depresszióval, ezért ne hagyd annyiban!

Szülés utáni (post partum) depresszió

Ha a babád már elmúlt egy hónapos és a következő tünetek nagy részét tapasztalod huzamosabb ideig (több mint 2 hétig), akkor érdemes külső segítséget, szakembert keresned:

  • nincs kedved ellátni magadat és a babádat
  • nagy erőfeszítésre van szükséged a hétköznapi dolgokhoz,
  • nem érzel örömöt, nem érdekel igazán semmi,
  • csak egyedül akarsz lenni, de úgy sem jó,
  • minden idegesít,
  • nem tudsz elaludni, amikor lehetne,
  • nem eszel, vagy éppen ellenkezőleg, falási rohamaid vannak,
  • bűntudatod van, úgy érzed, alkalmatlan vagy a feladataidra.

A “Kihez forduljak” részben találsz iránymutatást ehhez.

Szülés utáni (post partum) pszichózis

Ugyan ritkán, de előfordul, hogy a szülést követően pszichés betegség, szülés utáni pszichózis alakul ki. Ez komoly tünetekkel és a valósággal való kapcsolat elvesztésével jár. Döntően az első két hétben alakulhat ki – de ritkán előfordul, hogy később. A viselkedés hirtelen megváltozása, esetleges bizarr gondolatok megjelenése, súlyos alvászavar és hallucinálás esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. Az egyik lehetőség, a Szent János Kórház Budai Családközpontú Lelki Egészség Centruma, ahol a Baba-mama-papa program keretében az anyát és az újszülöttet komplex ellátásban részesítik. Mivel a pszichózis együtt járhat agresszív fantáziákkal és téveszmékkel, ill. öngyilkossági gondolatokkal, haladéktalanul be kell avatkozni. Ami megnyugtató, hogy mindez gyógyítható és megoldható, ezért ne menj el a gyanú mellett!

Kihez forduljak?

Ha a fentiek kapcsán úgy érzed, külső segítségért szakemberhez fordulnál, több lehetőséged is van:

  • Ha felmerül a szülés utáni pszichózis gyanúja, azonnal orvoshoz kell fordulni.
  • Ha felmerül benned a szülés utáni depresszió gyanúja, elsősorban pszichológust érdemes keresned.
  • Ha ez valamilyen okból nem elérhető számodra, vagy másfajta szaksegítségre van szükséged, konzultálhatsz perinatális (születés körüli) szaktanácsadóval.
  • Ha enyhébb a baj, mégis jól esne valakivel átbeszélned a problémát, akkor kereshetsz egy gyermekágyas dúlát.
  • Ha nem tudsz kimozdulni otthonról és további kérdéseid vannak, akkor hívd az EMMA vonalat, segítünk felderíteni, merre tovább. Lehet, hogy egyik leírás sem volt jellemző rád, de általánosan nem érzed jól magad, nem szeretnél egyedül maradni a problémával, ez esetben is megkeresheted az EMMA vonalat.
  • Várunk a rendszeres EMMA alkalmakra is, ahol szakértők beszélnek különböző anyasággal kapcsolatos témákról és lehetőség van kötetlen beszélgetésre is, támogató környezetben.

Fontos, hogy ne maradj magadra olyan problémával, amit “túl soknak” érzel! Keress bátran társaságot és kérj segítséget! Vedd komolyan a saját érzéseidet és lelki jól-létedet, mert mindenki számára – és elsősorban gyermeked számára – az a legfontosabb, hogy te jól érezd magad a bőrödben!

R. Hubert Orsi
mentálhigiénés szakember


A szerző tanár, mentálhigiénés szakember, pszichodráma asszisztens és három kisgyermek szülőjeként tapasztalati szakember