Telefon Zöld szám anyáknak +36 80 414 565

Ambuláns szülés

Mit jelent az ambuláns szülés?

Mit jelent az ambuláns szülés? Mik a feltételei? Hogyan lehet saját felelősségre távozni a kórházból az újszülöttel? Milyen előnye van a kórház elhagyásának a szülést követően? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat az alábbi írásunkban.

Amikor normális szülést és egészséges gyermek(ek) születését követően az anya és a baba a lehető leghamarabb elhagyja a kórházat.

A jelenlegi kórházi gyakorlatok szerint az anya és az újszülött legalább három napot tölt a kórházban a szülést követően.
Kevés nő tudja ugyanakkor, hogy ennél jóval hamarabb is hazatérhet otthonába, ha igénye van rá.

Lehet-e ambulánsan szülni Magyarországon?

A korai távozás lehetősége saját felelősségre az egészségügyi törvény értelmében (Eü tv. 12. §.) mindenki számára adott.

Ennek további feltételei:

  • nem veszélyeztethető mások testi épsége, ill. egészsége,
  • komplikációmentes szülés,
  • egészséges újszülött,
  • kezelőorvosnak tett bejelentés.

Az ambuláns szülést választó anyák azonban a gyakorlatban számos akadályba ütköznek. A visszatartás oka sokszor csak anyagi jellegű: a kórházak költségét ugyanis az OEP csak akkor fedezi teljes mértékben, ha az anya és a gyermek legalább 72 órát fekvőbetegként ellátásban tölt.

Ezt az eltérést lenne hivatott megszüntetni az a rendelet, amelyet sok éve készülnek bevezetni a jogalkotók és amelynek tervezete már napvilágot is látott. Ebben bizonyos feltételekhez kötnék a korai hazamenetelt, ugyanakkor rendeznék azt is, hogy ne legyen a kórház a hazabocsátásban ellenérdekelt. Hatályba lépését már 2017 júliusára ígérték, ugyanakkor sajnálatos módon ez a mai napig nem történt meg.
Jogilag azonban most sincs akadálya a saját felelősségre történő távozásnak!

Miért jó az ambuláns szülés?

Sokféle indoka lehet az ambuláns szülésnek. Ezek többsége az anya és a baba fizikai és lelki szükségleteinek otthoni környezetben történő jobb kielégítésére vezethető vissza. A kórházban töltött idő alatt a szülő nők gyakran panaszkodnak arra, hogy nem volt nyugalom, alacsony színvonalú volt az étkezés (a szoptatás szempontjából különösen fontos lenne a minőségi tápanyag bevitel), kényelmetlenek voltak az ágyak és hangzavar volt. Ami ennél is nagyobb probléma: a valódi támogatás hiánya, hogy a babákat elkülönítik az anyáktól és hogy nem támogatják megfelelően a szoptatást. A családtagoktól, nagyobb gyermekektől, barátoktól való távollét pedig lelkileg megterhelő az egész család számára.

Mindezek alapján a korai hazatérés mellett szóló leggyakoribb érvek:

  • a korai hazatérés jó hatással van az újszülött és az anya testi-lelki állapotára, elősegíti az újszülött kiegyensúlyozott fejlődését, az anya gyorsabb felépülését
  • az otthoni környezet támogatja az anya és az újszülött korai kötődését, és a szoptatást
  • erősíti a család egységét, segíti a testvér gyerekeket az új helyzet elfogadásában
  • minél kevesebb időt tölt az anya és a gyermek a kórházban, annál kisebb a szerzett fertőzés esélye
  • költséghatékony a fenntartó számára, anyagi és humán erőforrás tekintetében egyaránt
  • a családok elégedettségi szintje magas, ami pozitívan hat a későbbi gyermekvállalási hajlandóságra.

A WHO ajánlása szerint erre van szükség korai hazatérés esetén:

  • komplikációmentes szülés és egészséges újszülött
  • a család megfelelő felkészülése az újszülött és az anya testi-lelki gondozására
  • szakszemélyzet, amely rendszeresen ellenőrzi az újszülött és az anya állapotát, és igény szerint az anya rendelkezésére áll (optimális, ha ugyanaz a személy látja el az anya gondozását a várandósság, szülés, és a szülést követő időszakban)
  • kidolgozott eljárási rend azokra az esetekre, amikor a kórházba szállítás szükségessé válik.

A korai hazatérés – álláspontjuk szerint – nem növeli a szülést követően fellépő komplikációk esélyét. Ezek előfordulása nagyban annak függvénye, hogy megfelelő szakszemélyzet kíséri-e figyelemmel az anya és az újszülött állapotát.

Források:

WHO Reproductive Health Library (RHL): Preconception, pregnancy, childbirth and postpartum care – Postpartum care

Early postnatal discharge from hospital for healthy mothers and term infants (WHO)

A nőközpontú szülészeti ellátás felé

Az ambuláns szülés (a szülést követő néhány órán, vagy egy napon belüli hazatávozás) igényének általános elismerése egy fontos lépés a nőközpontú szülészeti ellátás megvalósulása felé.

A nőközpontú szülészeti ellátás alapelve, hogy a döntés joga minden esetben az anyáé. Az egészségügyi szakszemélyzet minden szükséges információval ellátja az anyát ahhoz, hogy a gyermeke és önmaga számára legmegfelelőbb döntést hozhassa, de nyomást nem gyakorolhat, kényszert nem alkalmazhat, kizárólag tanácsadói szerepet tölthet be. Mind az újszülött, mind az anya számára a személyre szabott, család- és nőközpontú ellátás a legjobb és egyben a legbiztonságosabb.

Az ambuláns szülés nem kötelező, hanem reálisan választható lehetőség kell, hogy legyen, melynek célja, hogy az anya a számára legmegfelelőbb időpontban hagyhassa el a kórházat. A kórházból való távozás időpontját eszerint mindig az anyával egyeztetve, az ő szükségleteit és igényeit figyelembe véve, személyre szabottan kell meghatározni, indokolatlanul sem benntartani, sem elküldeni nem szabad senkit.

Hogyan készülj, mire számíts?

  • Légy tisztában a jogaiddal! (Szülészeti jogok) A szülő nőt a babájával együtt megilleti az intézmény elhagyásának joga (Eü.tv.12.).
  • Készülj fel lelkileg is, legyen támogató partnered!
    Előfordulhat, hogy nem lesz zökkenőmentes a távozás és a szakszemélyzet részéről ellenállásba ütközöl. Ez érzelmileg megterhelő lehet. Gyakran hangzik el a kórházi dolgozók részéről, hogy az intézményből “idő előtt” távozó édesanya veszélyezteti a gyermekét, esetleg a gyermekvédelemmel fenyegetőznek. Ez nagyon ijesztő és méltatlan eljárás abban az esetben amikor az anya éppen a jobb ellátás és fokozottabb biztonságérzet miatt választja az ambuláns szülést a hosszas kórházi tartózkodás helyett.
    Az anya és a baba érdekeinek szembeállítása azonban hibás logikai érvelés. Az anya és az újszülött ugyanis egy egységet alkotnak, és mind biológiai, mind pedig érzelmi szempontból kölcsönösen hatnak egymásra, érdekeik azonosak. A gyermekvédelem felé tett jelzés önmagában semmilyen következménnyel nem jár, de kétségkívül nagyon rosszul hangzik.
  • Írásbeli nyilatkozat vagy igazolás!
    Jól jöhet egy igazolás a választott gyermekorvostól a későbbi együttműködésetekről, vagy egy általad kiállított nyilatkozat, hogy vállalod a gyermek érdekében történő szokásos vizsgálatokat a gyermekorvosnál (PKU levétel, illetve a BCG oltás 4 héten belüli beadása).
    Ez nem kötelező, de az a tapasztalat, hogy a kórházi dolgozók is jobban védve érzik magukat, ha minden írásban rögzítve van, illetve az esetlegesen értesített gyermekvédelmi szakember is könnyebben zárja le az ügyet, ha van mit csatolnia igazolásként.
  • Legyen otthon valódi támogatásod, és szoptatási problémák felmerülése esetén lépj kapcsolatba hozzáértő szakemberrel! (LLL szoptatási tanácsadók és IBCLC laktációs szaktanácsadók)
  • Számíts arra, hogy a kórházba való visszatérés esetén általános gyakorlat, hogy nem a babával együtt fognak elhelyezni.

Nemzetközi példák az ambuláns szülés gyakorlatára

Nagy-Britannia

A szigetországban az önrendelkezéshez való alapvető emberi jognak megfelelően az egész szülészeti ellátást meghatározó alapelv, hogy a döntés joga minden esetben az anyáé. Az egészségügyi szakszemélyzet kizárólag tanácsadó szerepet tölt be: minden szükséges információval el kell látnia az anyát ahhoz, hogy megfelelő döntést hozhasson, de nyomást nem gyakorolhat, kényszert nem alkalmazhat. Ennek megfelelően a szülész-nőgyógyászok, illetve a szülésznők munkájukat nem a praxist részletekbe menően szabályozó protokollok alapján végzik, hanem az információszolgáltatást és tanácsadást segítő, részletes ajánlások és útmutatók állnak a rendelkezésükre, munkájukat mentálhigiénés szakemberek is segítik.

A kórházból való távozást illetően mindez azt jelenti, az anya a szakszemélyzettől kapott információk alapján saját belátása szerint dönt, az optimális időpontot velük egyeztetve határozhatja meg. Indokolatlanul azonban nem maradhat a kórházban 5 napnál tovább.

A szülészeti ellátás formájától független alapelvek, melyeket a gondozásban részt vevő minden egészségügyi szakembernek figyelembe kell vennie:

  • Minden anya esetében személyre szabott gondozást kell biztosítani, az egyéni állapotok és körülmények gondos mérlegelésével, az anya szociális és kulturális preferenciáit tiszteletben tartva.
  • Kiemelten fontos a szoptatás támogatása.
  • Kiemelten fontos az anya teljeskörű és objektív tájékoztatása a saját és a gyermek állapotára és a segítségkérés lehetőségeire vonatkozóan.
  • A család pszichikai, mentális és fizikai állapota egyaránt fontos, azonos jelentőséggel bír.

Korai hazatérésnek minősül, ha az anya komplikációmentes hüvelyi szülést követően, 6 óra után elhagyja a kórházat. A szülést követő gondozást meghatározott személy koordinálja, aki a gondozási terv kialakítása során tájékoztatja az anyát. A körzeti védőnő a körzeti szülésznővel együttműködve látja el a családot. A szülést követő legalább 10, legfeljebb 28 napig a szülésznő, azt követően a védőnő látogatja, és követi az anya és a gyermek állapotának alakulását.

Források:

Postnatal care up to 8 weeks after birth
NICE – Postnatal care overview

Dánia

Komplikációmentes hüvelyi szülést követően többedszer szülő, vagy az azt kérő először szülő anya 2-6 óra elteltével, első szülő anya 24 óra elteltével hagyja el a kórházat. Komplikáció, illetve császármetszés esetén a távozás időpontját egyénileg állapítják meg azt az alapelvet szem előtt tartva, hogy a család a lehető leghamarabb hazatérhessen.

Írország

Általános elv, hogy komplikációmentes szülést követően minél korábban hazamehessen a család. Alapesetben a távozásra ajánlott időpont:

  • első szülő nő, hüvelyi szülés esetén: 48 óra,
  • nem első szülő nő, hüvelyi szülés esetén: 24-36 óra,
  • császármetszést követően, megfelelő ütemű regenerálódás esetén: 72-84 óra.

Az egészségügyi biztosítás 5 napon keresztül fedezi a költségeket, tehát az anya, ha úgy kívánja, 5 napig a kórházban maradhat. A kórház akkor is megkapja a teljes költségtérítést (mind az 5 nap után), ha az anya hamarabb hazamegy. A hazatérő anya gondozását vagy a kórház szülésznője, vagy a területi védőnő végzi.

Az ún. Early Transfer Home Scheme (ETHS) olyan szolgáltatás, amelyet csak bizonyos kórházak nyújtanak: kórházi szülést követően 5 napon keresztül a kórház szülésznője látogatja otthon az anyát, aki komplikációmentes szülést követően 6-12 órával hazamegy. A szülést követő 5. nap után a védőnő veszi át a feladatot. Az ETHS szolgáltatás általában részét képezi az ún. DOMINO szolgáltatásnak. Ezzel jelölik azt a gyakorlatot, ami szerint az alacsony kockázatú várandósokat a várandósság, szülés, és szülést követő időszakban is ugyanaz a szülésznő gondozza, vagyis elérhető a személyre szabott bábai ellátás. A DOMINO szolgáltatást nem minden szülésznő vállalja. Ahol nincs ETHS, ott a védőnő látogatja az anyát a hazatéréstől kezdve. (Írországban a szülésznők, Angliához hasonlóan, egyaránt kísérhetnek szülést kórházban, otthon, és független születésközpontban, ez a szülésznő döntésére van bízva.)

Forrás: AIMS Ireland

Kanada

Az elsők között volt, akik lehetővé tették a korai hazatérést a nagy földrajzi távolságok okozta nehézségek és annak ellenére, hogy kezdetben nem rendelkeztek átfogó, egységes, a szülés utáni időszakra vonatkozó ellátási protokollal. Jelenleg Kanadában integrált rendszer működik a családok szülés előtti tájékoztatására és utánkövetésére, védőnők, családorvosok és házi gondozók bevonásával (a részletek államonként változnak).

A jelenlegi rendszer a nő választási jogára épül, amelyet a szülést követően bármikor gyakorolhat (tehát korlátozás nélkül, bármikor mondhatja, hogy ő most szeretne menni). Emellett a személyre szabott, családcentrikus megoldás előnyben részesítése is alapelv. A szülést követő 24 óra után minden nőnek, aki a kritériumoknak megfelel, felajánlják, hogy távozhat a kórházból, és otthoni ápolásban részesülhet a továbbiakban. Otthoni ápolás esetén a hazatérést követő 24 órán belül meglátogatják a családot. (Tapasztalatok szerint nagyobb arányban kerülnek vissza újszülöttek a kórházba 3-5 napos kórházi tartózkodást követően, amennyiben nem részesülnek a hazatérést követően házi ápolásban, mint azok, akik korán hazamennek, de otthoni ápolást kapnak.) A rendszer sajátossága, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a család felkészítésére a szülést megelőzően (újszülöttgondozás, tudnivalók az anya és az újszülött fizikai állapotának változásairól az első egy-két hétben, szoptatástámogatás), amiben nagymértékben építenek a hivatalosan is elfogadott és elismert szülésfelkészítők munkájára. Korai hazatérés (48 óránál hamarabb) esetén ajánlott az otthoni ápolás igénybevétele, illetve egyeztetni kell családorvossal a védőoltások és a rutinvizsgálatok menetét. A normál kórházi tartózkodás hossza még mindig 2-5 nap, de 2000-ben már az újszülöttek 25%-a 48 óránál korábban elhagyta a kórházat, és az arány folyamatosan növekszik.

Források:

Early Postpartum Discharge – Implications for Canadian program development
Healthy Babies, Healthy Families: Postpartum & Postnatal Guidelines
Postpartum Maternal and Newborn Discharge – SOGC Policy Statement, 2007

Ausztrália

Az ambuláns szülés aránya Ausztráliában is nő, az elmúlt két évtized (1985-2007) alatt a két napnál kevesebb időt kórházban töltött anyák aránya 4%-ról 48%-ra emelkedett. A részletes szabályozás államról államra változik. Az államok között abban is különbség van, hogy mennyire centralizálják a szabályozást, illetve mennyire adnak szabad kezet az intézményeknek, hogy saját protokollt dolgozzanak ki.

Azok az ausztrál anyák, akik állami fenntartású kórházban szülnek, komplikációmentes hüvelyi szülést követően általában 6-24 órával, császármetszést követően 72 órával hagyják el a kórházat. A magán intézményekben töltött idő ennél hosszabb, hüvelyi szülés esetén 3 éjszaka, császármetszés esetén 5 éjszaka. A távozást követően az anyák otthoni gondozásban részesülnek, amelyet a kórház biztosít (a bába rendszeresen látogatja, és igény szerint házi gondozói szolgálat is segíti a családot).

Források:

Consultative Council on Obstetric and Paediatric Mortality and Morbidity

dr. Győrfy Judit
jogász, mentálhigiénés szakember


A szerző jogász, mentálhigiénés szakember és két gyermekes anya. Pszichodráma asszisztensi képzést folytat és mellette egyéni konzultációt vállal nőknek. Fókusza a gyerekkori szexuális abúzus, és e mentén kialakult szenvedélybetegségek kezelése, illetve a szülésre készülés kísérése.