Telefon Zöld szám anyáknak +36 80 414 565

Szülési terv

A szülési terv a szülésre készülő nő és a szakemberek közti párbeszéd alapja lehet. Jelzi, hogy a szülő nő beleszólást igényel a vele és kisbabájával történő eseményekbe.

A szakemberekkel egyeztetve a szülő nő képet alkothat arról, hogy igényei a szülés tervezett helyszínén mennyire megvalósíthatók.

A szülési tervben a szülésre készülő nő gyűjti össze a saját igényeit, kívánságait a szüléssel kapcsolatban.

A szülést persze nem lehet tervezni, abban az értelemben semmiképp, hogy bárki is meg tudná mondani előre, mi hogyan fog történni. Az elnevezés tehát rögtön egy kicsit félrevezető, de mára így terjedt el.

Mi az, ami mégis tervezhető, előre tudható egy szülésnél?

A szülésre készülő nő valószínűleg már sokszor elképzelte, és tudja, hogy számára milyen a legjobb szülés.

Tudja, hogy milyen bánásmódot szeretne.
Tudja, hogy neki mi a fontos.
Tudja, hogy fontos-e neki, hogy a kísérője, vagy kísérői végig vele legyenek.
Tudhatja, hogy mennyire viseli jól a fájdalmat, és hogy szeretne-e, és ha igen, milyen fájdalomcsillapítást.
Tudja, ha vannak bármilyen, a többségtől eltérő szokásai, igényei (vallási, származási, vagy bármi más ok miatt). Például lehet, hogy bizonyos érintéseket nem szeret, vagy fontos neki, hogy csak nőkkel kerüljön kapcsolatba a szülés alatt, de lehet apróságnak tűnő dolog is, ami az anyának fontos, például, hogy milyen zenét szeretne hallgatni.

A különlegesnek tűnő igényeknél lehet, de nem feltétlen szükséges a mögötte álló okot részletezni (ha egyáltalán van ilyen ismert ok), ez mindig a szülő nő egyéni döntése.

Korábban traumát elszenvedett nők, erőszaktúlélők számára különösen fontos lehet, segítheti a kontrollérzet megőrzését egy szülési terv összeállítása, és sikeres egyeztetése.

Kitérhet a terv arra is, hogy ha a szülés nem a várt módon alakul, akkor mi az, amit az anya kér a szakemberektől, például mit szeretne, hogy kihez kerüljön az újszülött egy esetleges császármetszés esetén, vagy hogy gátvarráskor bent legyen-e a férje a szobában.

Tartalmazhat olyasmit is, ami eltér az adott szülészet gyakorlatától.
Nem szükséges, hogy a szülési terv minden lehetséges témára kitérjen, elég csak arra, ami az anyának fontos.

Párbeszéd alap

Jó, ha a szülési tervet nem egy kívánságlistaként tekintjük, amit szüléskor leteszünk az asztalra, és rögtön mindenki követni fog.
A szülési terv jobb, ha egy párbeszéd alapja.

Be lehet menni vele a szülés tervezett helyszínére, akár egy szülőszoba-látogatáskor, vagy szülésfelkészítőre, de még jobb, ha külön időpontot kérve a vezető szülésznőhöz, vagy orvoshoz. Ha valakinek van felkért szülésznője vagy orvosa, legjobb, ha vele beszéli meg.

Bizalmatlanság? Beleszólás

Könnyen előfordulhat, hogy a szakemberek (szülésznők, orvosok) úgy érzik, a szülési terv a bizalmatlanság jele, hogy a szülő nő akarja megmondani nekik, hogyan végezzék a munkájukat.

Noha a szülési terv legfeljebb a vakbizalom hiányának a jele. Azt mutatja, hogy a szülésre készülő nő maga is beleszólást kér a vele és kisbabájával történő eseményekbe. Hisz ő tudja a legtöbbet magáról és a babájáról. El kell mondania a szülésznőnek vagy orvosnak, ha előre összegyűjti, hogy neki mi a fontos, az mindenkinek a dolgát megkönnyíti. Egy párbeszéden alapuló kapcsolat első lépése lehet ez a szülő nő és a szakemberek között.

Az igények megvalósíthatósága

Az egyeztetés azért nagyon fontos, mert ilyenkor derülhet ki, ha van (és gyakran van) olyan igény, aminek az adott szülészeti intézmény, vagy akár az adott szakember előre láthatóan nem tud megfelelni, ha bizonyos elvárások nem megvalósíthatók. Például valaki szeretne állva vagy négykézláb szülni, de az adott szülészeten csak háton fekve lehet, vagy szeretné, hogy a kisbabája végig vele lehessen, de a kórházban minden frissen született babát inkubátorba tesznek egy időre.

Ha ez előre kiderül, mérlegelni lehet az adott kérdés fontosságát, és az ebből következő stratégiákat, ami lehet a helyzet elfogadása, egyes elvárások elengedése, külön kérés az osztályvezetőhöz, konzultáció másik szakemberrel, akár másik szülészet kiválasztása, ahol erre lehetőség van.

Fontos, hogy az anya a kérdéseire egyértelmű választ tudjon kapni, és ez nem is könnyű feladat. Például, ha valaki nem szeretne gátmetszést, és az orvos azt mondja, hogy ő csak akkor végez gátmetszést, ha feltétlenül szükséges, az megnyugtatóan hangzik. Pedig nagyon különböznek az orvosok abban, hogy ki milyen sűrűn látja szükségesnek. Van, aki minden tizedik szülésnél, de olyan is, aki szinte minden anyának csinál gátmetszést. Majdnem minden témánál jó stratégia arra rákérdezni, hogy az milyen gyakran fordul elő és általában hogyan történik. Ez a kérdés vonatkozhat a szülészeti osztályra, vagy ha valaki választott szülésznővel, orvossal szül, az ő egyéni gyakorlatára.
Az előzetes tájékozódás, a valós lehetőségek megismerése, és az így meghozott döntések mind segítenek abban, hogy ne a szüléskor érjék nagy meglepetések a vajúdó nőt. A biztonságérzetet erősíti a lehetőségek ismerete, még akkor is, ha azok eltérnek a számunkra ideálistól. Számíthatunk arra, hogy a megszokott gyakorlatuktól a szülésznők és orvosok nehezen és csak kis mértékben térnek el.

A szülési tervet sokan aláíratják a szülésznővel vagy orvossal, ez az aláírás jelzi, hogy az egy megbeszélés, közös gondolkodás eredménye.
Magyarországon még ritka, hogy valaki kimondja az igényeit, az elmúlt évtizedekben sem a szülő nők, sem a szakemberek nem ehhez szoktak hozzá, ezt még mindenkinek tanulnia kell, és ez az oka annak is, hogy a szülési tervvel készülők között a jó tapasztalatok mellett rosszakkal is találkoztunk. Ahhoz, hogy megszokottá váljon, és jobban odafigyeljenek a nők igényeire, az kell, hogy ezt minél többen megtegyék.

A szüléskor

Az egyeztetett és átbeszélt szülési tervet több példányban is hasznos bevinni a szüléshez, így mindenkinek lehet adni belőle, például műszakváltás esetén az újonnan érkező szülésznőnek, orvosnak. Nagy könnyebbség, ha nem kell vajúdás közben arra figyelni, hogy semmi ne maradjon ki, vagy fejben tartani, hogy kinek mit mondott már el az anya.

Leggyakoribb témák a szülési tervekben

  • Kísérő vagy kísérők jelenléte (ha az anya egynél több kísérőt szeretne bevinni, vagy fontos neki, hogy végig vele lehessen a kísérője, esetleg pont azt kéri, hogy csak bizonyos szakaszban, például a szülés után)
  • Beöntés, borotválás (a nők egy része nagyon nem akar, más része pedig pont szeretne)
  • Evés-ivás lehetősége a vajúdás alatt
  • Fájdalomcsillapítás (mit szeretne, és mit nem)
  • Szabad mozgás lehetősége
  • Vízben vajúdás – szülés lehetősége
  • Kitolási testhelyzet
  • Gátmetszés
  • Köldökzsinór elvágása (mikor, ki)
  • Újszülött ellátása (mikor vizsgálják meg, és ehhez elvigyék-e az anya mellől)
  • Szülés után együtt töltött idő (újszülött, anya, apa)
  • Segítség a szoptatásban, első mellre tételben

Garai Mixi
dúla, bábatanonc


A szerző 2008 óta dúla. 2010-2018 között a Holdudvar Bábaház tagja volt, kezdetben dúlaként, majd bábatanoncként. 2018-ban végezte el a szülésznő szakot, ezt követően bábatanoncként, majd rövidesen független bábaként tervezi dolgozni.
Indulása óta tagja a Másállapotot a szülészetben! mozgalomnak.