Telefon Zöld szám anyáknak +36 80 414 565

Otthonszülés

Lehet-e ma legálisan otthon szülni Magyarországon?

Otthonszülésről szóló összefoglalónk abban nyújt segítséget, hogy milyen feltételekkel, mely bábaszolgáltatókkal tudsz legálisan otthon szülni és mire készülj. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a rendelet alapján.

A cikk szerzője dr. Győrfy Judit, trauma fókuszú mentálhigiénés segítő, nőjogi aktivista. Fókusza a gyerekkori szexuális abúzus, és e mentén kialakult szenvedélybetegségek kezelése, illetve a szülésre készülés kísérése. Az írás “A gyermekkori szexuális abúzus túlélők szüléskísérése a trauma túlélők kihívásai a medikalizált szülészeti modellben” című szakdolgozati munkájából származik. 

2011 áprilisa óta igen. Az otthonszülést az intézeten kívüli szülés szakmai szabályairól, feltételeiről és kizáró okairól szóló 35/2011 (III. 21.) Korm. rendelete szabályozza. A rendelet szövege elérhető itt.

Bár a mai napig a köztudatban és szakmai körökben is rengeteg a félreértés és téves információ az otthonszüléssel kapcsolatban és annak biztonságosságát illetően, fontos kihangsúlyozni, hogy az otthonszülést elismerő szabályozásra nyilvánvalóan azért kerülhetett sor, mert az a társadalomra nem veszélyes.

Az állam az otthonszülés jogi kereteinek megteremtésével elvi szinten biztosította a nők számára a választás lehetőségét az otthonszülés és az intézményi szülés között. Az otthonszülés választásának a lehetősége a nő önrendelkezési jogának részét képezi.

Érdemes megjegyezni, hogy az otthonszülést a jogszabály megszületése előtt sem lehetett jogon kívülinek tekinteni a szülő nő és az újszülött szempontjából, ellenben a szülést kísérő segítő személyek, a bába, a dúla, illetve más, felelős személyek jogi státusza, cselekménye csak a jelenlegi jogszabály megalkotásával vált legálissá.

Kik szülhetnek otthon?

Azok a nők, akik megfelelnek az alábbi feltételeknek, és nem áll fenn kizáró ok. Az ilyen várandósságot hívjuk alacsony kockázatú terhességnek.

Kötelező feltételek:

  • szövődménymentes terhesség,
  • az otthonszülés választásakor betöltött 18. életév,
  • első szülés esetén a várandós az otthonszülés választásakor a 40. életévét nem töltötte be,
  • a terhességi kor a betöltött 37. és 41. hét között van,
  • a magzat koponyavégű fekvésű,
  • a háttérkórháznak 20 percen belül elérhető távolságra kell lennie.

Kiket zár ki a rendelet az otthonszülésből?

Nem szülhet otthon például az a nő, akinek magas vérnyomása van, vérzékeny, igazolt B típusú streptococcus fertőzése van, ikreket vagy várhatóan 4 kg fölötti gyermeket vár, vagy előzőleg császármetszése volt. De kizáró oknak minősül a cukorbetegség, szívelégtelenség és szívritmuszavar is. A kizáró okokat részletesen a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza, itt csak néhány gyakori példát ragadtunk ki.

Mit tehetek, ha nincs kórház 20 percen belül?

A szülésnek nem kell feltétlenül a saját otthonodban történnie. Megoldást jelenthet, ha van ismerősöd, vagy tudsz bérelni olyan lakást, ahonnan 20 percen belül elérhető a háttérkórház.

Meddig kell eldöntenem, hogy hol akarok szülni?

A várandósság betöltött 36. hetéig kell döntened. Ha az otthonszülést választod, ki kell töltened 4 példányban a rendelet 4. mellékletében szereplő adatlapot (’Adatlap a tervezett, intézeten kívüli szülés választásához’), és egy példányt 3 napon belül el kell juttatnod az általad választott bábának. Ezen meg kell nevezned a körzeti védőnőt és a gyermekorvost elérhetőségükkel együtt, valamint a háttérkórházat, ezért ezeket az adatokat már hamarabb be kell szerezned.

Hol találok bábát?

  • Bábakalács Születésház
    Bába: Görbicz Adria
    Honlap
    Facebook
  • Bábaszolgálat Kft.
    Bábák:
    Auxner Beatrix (Győr-Moson-Sopron-,Vas-, Zala-, Fejér-, Komárom-Esztergom megye)
    Honlap
    Facebook
    Béres Edina
    Honlap
    Facebook
    Bóni Tünde (Baranya -, Somogy – és Tolna megye)
    Honlap
    Dérné Faust Imola (Győr-Moson-Sopron-, Vas-, Zala-megye)
    Garai Mixi
    Harmat Hajnal
    (Baranya -, Somogy – és Tolna megye)
    Kosztolányi Anna
    Németh Mónika
    Pető Éva (Győr-Moson-Sopron-,Vas-, Zala-, Fejér-, Komárom-Esztergom megye)
  • Életfa Bábapraxis
    Honlap
    Facebook
    Bábák:
    Bogsch Tekla
    H. Molnár Anikó
    Király Ágnes
    Libertényi Ágnes

    Lukács Judit
    Monori Éva
    Szénási Rita
    Osztheimer-Kökény Cintia
  • MindenholJó Bábapraxis
    Honlap
    Facebook
    Mailcím: hello@mindenholjo.com
    Bábák:
    Csomós Patrícia
    Csurkó Angéla

    Göncz Anna
    Schanda Mónika
    Vass Gabriella
  • Holduvar Bábaház
    Noll Andrea Nandu 
    Honlap
    Facebook

Van-e otthonszülésre felkészítő tanfolyam?

Igen. A tanfolyamok jellemzően nem kifejezetten az otthonszülésre, hanem általában a szülésre készítenek fel. Céljuk, hogy minél több információ birtokában a legjobb döntést hozhasd meg saját szülésed körülményeiről. Tanfolyamokon vehetsz részt több bábaszolgáltatónál is. Ezek helyszínéről időpontjáról érdeklődj náluk!

Kell-e a várandósság alatt jeleznem a védőnőnek és a gyermekorvosnak az otthonszülést?

Igen. Az előző pontban kitöltött adatlapból egy-egy példányt a kitöltést követő 3 napon belül át kell adnod a védőnődnek és a gyermekorvosodnak a várandósság 36. és 37. hete között.

Kell-e előre háttérkórházat választanom, vagy bárhová bemehetek a szülés alatt?

Már a várandósság alatt – legkésőbb a betöltött 36. hétig – ki kell választani a háttérkórházat, amely probléma esetén fogadja a szülő nőt és az újszülöttet. A rendelet szerint a szülés helyszínétől 20 percen belül elérhető kórházat kell választani.

Nekem kell felvennem a kórházzal a kapcsolatot?

Hivatalosan a bábád fogja értesíteni az általad választott háttérkórházat.

Ki végzi a terhesgondozást?

A terhesgondozást a vonatkozó jogszabályok szerint a szülész-nőgyógyász szakorvos mellett már szülésznő is végezheti alacsony kockázati besorolású terhesség esetén.

Ez a 2014-es jogszabályváltozás tehát a bábák számára is lehetővé teszi a hivatalos várandósgondozást. A laborvizsgálatokhoz szükséges beutalók kiállítására azonban továbbra is a háziorvos, illetve a szülész-nőgyógyász orvos jogosult. Az egyszeri anyasági támogatás folyósításának feltétele, hogy a várandós a terhessége alatt legalább 3 alkalommal, koraszülés esetén legalább egyszer a terhesgondozást igénybe vegye, és azt a gondozási könyvében lévő pecséttel igazolni tudja. Ilyen pecsétet adhat a gondozás alatt a szülészorvos, védőnő és a várandósgondozást végző szülésznő vagy bába is.

Mit kell tennem, ha RH-negatív a vércsoportom?

Amennyiben az anya vércsoportja RH-negatív, az apáé pedig RH-pozitív, előfordulhat, hogy az újszülött is RH-pozitív lesz. Ebben az esetben az anyának 72 órán belül Anti-D szérumot kell kapnia, hogy a következő várandósságnál elkerülhetők legyenek különböző komplikációk. A szükséges ellenanyaghoz a receptet a bábád intézi, és a szérumot is ő adja be. Az ellenanyag vényköteles, fizetni kell érte.

A gyermek születését követően kell-e szólnom a gyerekorvosnak, védőnőnek?

Nem kötelező, de megteheted. A szülés után 72 órán belül a bábád – vagy megegyezés szerint a család – értesíti mindkettőt. A szülést követő 24 órán belül először gyermekgyógyász vizsgálja meg az újszülöttet, akit a bábaszolgáltatód biztosít.

Milyen papírok kellenek a gyermek anyakönyvezéséhez?

Az újszülött anyakönyvezéséhez szükség van az intézeten kívüli születés tényéről szóló igazolásra, amit a szülést követő 48 órán belül két példányban a bába állít ki és ad át az anyának. Ezen kívül a szülők és a bába együtt töltik ki a ’Jegyzőkönyv születés bejelentéséről’ elnevezésű nyomtatványt.
Az anyakönyvezést az anyakönyvi hivatalnál a bábaszolgáltató – vagy külön megegyezés alapján a szülő – kezdeményezheti.

Mi van, ha a gyermek apjával nem vagyunk összeházasodva, de szeretnénk, hogy a gyermek az apja nevére kerüljön?

Ha az anya nem él házasságban, de hivatalosan bejegyzett élettársi kapcsolata van, a baba az élettárs nevére kerül. Ha az anya az apával sem házasságban, sem hivatalosan bejegyzett élettársi kapcsolatban nem él, de szeretné, hogy a baba az apa nevére kerüljön, akkor a következő két dokumentum beszerzése szükséges:

  • Az apának teljes hatályú elismerő nyilatkozatot (apasági nyilatkozatot) kell tennie, amiben magáénak ismeri el a gyermeket.
    Ehhez a szülőknek nyilatkozatot kell tenniük a szülés előtt az anya lakóhelye szerinti önkormányzatnál, (az anyakönyvvezetőnél). A nyilatkozattétel minden esetben személyesen történik.
  • Az anyának szüksége van közjegyzői igazolásra arról, hogy nem él házasságban, és nem szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában. Az anya az igazolást személyesen vagy meghatalmazotton keresztül bármely közjegyzőnél kérheti. A közjegyzői díj kb. 2200-2300 Ft. Ha nem sürget az idő, az igazolást az anyakönyvvezető ingyenesen is lekérheti a Magyar Országos Közjegyzői Kamarától. Ez kb. 1-2 hetet vesz igénybe.

Otthonszüléssel foglalkozó honlapok:

Mennyibe kerül az otthonszülés?

Egy otthonszülésre specializálódott cég 160-180 ezer forintot kér a terhesgondozásért, a szülésért és az azt követő vizitekért a baba hat hetes koráig. A szolgáltatás egészségügyi pénztárban elszámolható. A paraszolvenciával ellentétben a bábaszolgáltatók számlát adnak, adóznak, és a működésük teljesen átlátható. Sajnálatos módon az otthonszülést még nem finanszírozza a társadalombiztosítás, ami pedig valóban egyenlő esélyt jelenthetne minden nő számára anyagi helyzettől függetlenül.

Melyek az otthonszülés veszélyei?

Ahhoz, hogy erre a kérdésre tudományos bizonyítékokon alapuló választ kapjunk A NICE, – vagyis a brit „Országos Egészségfejlesztésért és az Egészségügyi Ellátás Javításáért” létrejött intézet – kutatási tapasztalatára hagyatkozunk. Az Egyesült Királyságban a NICE határozza meg a szülész szakma országszerte követendő irányelveit és szigorúan friss kutatásokra alapozza azokat. A 2014-es új irányelv szerint az alacsony kockázati csoportba sorolható várandósság esetén az otthonszülés ugyanolyan biztonságos, mint az intézeti szülés.

„Mivel az alacsony kockázati csoportba sorolható várandósság esetén normális lefolyású szülést várhatunk, a szülések zömének a kórházi környezet helyett inkább egy bábák által vezetett szülészeti osztályon, vagy a várandós saját otthonában kellene megtörténnie.

A szülészorvosok által vezetett kórházi szülészeti osztályokra a kockázatosnak ígérkező szülések ellátásához van csupán szükség, különben nagy a veszélye az indokolatlan beavatkozások előfordulásának.”

Az összegyűlt bizonyítékok birtokában a NICE megállapítása szerint a szülés helyszíntől függetlenül általánosságban véve biztonságos.

65000 szülést megvizsgálva azt találták, hogy az alacsony kockázati csoportba tartozó várandósoknál ugyanolyan biztonsággal zajlottak a szülések a bábák által vezetett szülészeti osztályokon, mint a szülészorvosok által irányított osztályokon.

Továbbá az eredmények azt igazolták, hogy az otthonszülés és az intézeti szülés ugyanolyan biztonságos azoknál az alacsony kockázati csoportba tartozó nőknél, akik nem az első gyermeküket szülik.

A Brit Királyi Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium támogatja az így kialakult irányelvet, és helyesli a jelenlegi szülészeti osztályok mellett párhuzamosan működő bábák által vezetett szülészeti osztályok létrejöttét.
Forrás

Az alábbi 2016-os Orvosi Hetilapban megjelent cikkben pedig a magyarországi otthonszülések gyakorlatának tapasztalatai és addigi statisztikái olvashatók: Az intézeten kívüli szülés helyzetének és a szülésznők szerepének alakulása hazánkban

Külföldi jó gyakorlatok otthonszülés terén

Az otthonszülés nemcsak nálunk, hanem az egész világon vita tárgyát képezi, de egyre nő azoknak az országoknak a száma, ahol az intézményen kívüli szülés nem csupán megtűrt lehetőség. Svédországban például a nők 80-90 százaléka sem a várandóság, sem a szülés, sem pedig a gyermekágyi időszak alatt nem találkozik szülészorvossal, mindenben a bába/szülésznő segít neki. Dániában, Norvégiában és Hollandiában 20-30 százalék az intézményen kívüli szülések száma, és a nők élhetnek önrendelkezési jogukkal a helyszínt, valamint a körülményeket illetően. Angliában, Svájcban és Németországban az egymással párhuzamosan működő modellek a jellemzők, a nők választhatnak az orvos által levezetett kórházi szülés, és a szülésznő által kísért kórházi-, vagy otthonszülés között.

AZ USA-ban államonként eltérően szabályozzák a szülésznők munkáját. 27 államban pontos szabályozás van, másik 23-ban viszont nincs. Szülésznőt fogadni mind az ötven államban szabad. 2013-ban az összes szülés 0,92 százaléka történt otthon, ami duplája a 2004-es adatoknak.

dr. Győrfy Judit
trauma fókuszú mentálhigiénés segítő, nőjogi aktivista